
onsdag 9/9
torsdag 10/9
fredag 11/9
lördag 12/9
söndag 13/9
lördag 19/9
söndag 20/9
fredag 25 /9
lördag 26/9
söndag 27/9
19.00 Premiär!
18.30
18.30
18.30
18.30
18.30
18.30 Samtal 20.00
18.30
18.30
18.30
Jag tänker alltmer på en berättelse, så ohygglig att jag inte vet om den går att skriva. Lars Norén
Teater Trixter presenterar Lars Noréns En liten roman i scenisk bearbetning av Svante Grogarn för Kristin Falksten. Texten bygger på det verkliga rättsfallet Lisa Montgomery, som vid sin död januari 2021 var den första kvinnliga federala fången att avrättas i ett amerikansk fängelse sedan 1953. Montgomery dömdes av en enhällig jury till döden för att ha mördat en höggravid kvinna. Brottets brutala händelseförlopp och frågan om förmildrande omständigheter kom att uppmärksammas långt utanför rättssalen. Går det att förstå en människas handlingar i ljuset av tidigare erfarenheter? Är det möjligt att skilja brottet från människan bakom det? Finns det människor helt utan nåd?
Efter föreställningen den 20 september kl. 20.00 följer ett samtal mellan regissör Svante Grogarn, skådespelaren Kristin Falksten och prästen Ludvig Lindelöf. Moderator Åke Östergren. Samtalet sker i samarbete med ABF Göteborg.
Tack till Lars Natten Norén AB, Göteborgs stadsteater, Annedalskyrkan, Lina Ikse och ABF.
Obs. Föreställningen innehåller starka beskrivningar av våld och övergrepp. Rekommenderad från 15 år.
"Brutalt bra - Noréns sista roman blir smärtsam pjäs" Kai Martin
"Det som gör denna föreställning ännu starkare än romanen är ur mitt perspektiv att Falkstens gestaltning är lysande och det är ingen tvekan om vem som talar." Björn Sandmark
"Falksten lyckas förmänskliga Montgomery utan att sentimentalisera henne eller göra henne normal." Mikaela Blomqvist
"Fasansfull redogörelse med tveeggad skuldbörda fenomenalt framställd - En liten roman på Teater Trixter" Mats Hallberg




